FISD CHALLENGE DRAW DONE – Zampirampira.com – Football, Netball, Basketball, Hockey,Tennis and sports in Malawi

FISD CHALLENGE DRAW DONE

Share Button

The 2016 FISD Challenge Cup preliminary draw was done by the Football Association of Malawi (FAM) and Foundation for Irrigation and Sustainable Development (FISD) officials on Tuesday morning in all the three regions of the country.

The Regional Preliminary draw involved all the Presidential Cup districts Champions from all the three regions, with 13 teams coming from the Southern Region, 9 from the Central Region and 7 from the Northern Region.

Eight teams from the regional champions will qualify for national phase, with Southern Region and Central Region providing 3 teams each while Northern Region will see two teams making it into the national phase.

In the Super League Preliminary draw, 16 teams from the top flight were drawn against each other with the top eight finishers last season seeded. Eight teams from the top flight will qualify to the national phase.

The full draw

Super League Teams Preliminary

Civo United FC vs. Mzuni FC
Azam Tigers FC vs. Blue Eagles FC
Moyale Barracks FC vs. Epac FC
Dwangwa United vs. Mafco FC
Silver Strikers FC vs. MTV Max Bullets FC
Red Lions FC vs. Kamuzu Barracks
Mighty Be Forward wanderers vs. Karonga United
Nyasa Big Bullets FC vs. Premier Bet Wizards

Southern Region Preliminary
Round 1
Mwanza Madrid FC vs. Dululu FC
Chiradzulu Police FC vs. Sable Farming FC
Partners In health FC vs. Victory Rangers FC
Umodzi FC vs. Songani Veterans FC
Balaka Eagles FC vs. Chikolomo FC

Quarterfinal
Mwanza Madrid/Dululu vs. Umodzi/Songani
Chiradzulu Police/Sable farming vs. Nsanama FC
Balaka eagles/Chikolomo vs. Migowi
Partners In Health/Victory Rangers vs. Sayama FC

Semifinal
Partners/Victory / Sayama vs.Chiradzulu Police/Sable Farming vs Nsanama
Central Region Preliminary Round
Play Off
Madisi vs. Lake Valley

Quarterfinal
Dedza Young Soccer Reserves vs. Ambassadors
Mkanda vs. FC Tiakalulu
Chulu FC vs. Madisi/Lake Valley
Dwangwa Town Hammers FC vs. Maganga

Semifinal
Dwangwa TH/ Maganga vs. Mkanda /Tiakalulu
Dedza Young Soccer Reserves /Ambassadors vs. Chulu FC/Madisi/ Lake Valley
Northern Region
Quarterfinal
Rumphi Pirates vs. Usisya Giants
Zolozolo vs. Masendesende
Uliwa United vs. Manyamula
Green Eagles Seeded

Semifinal
Rumphi Pirates /Usisya Giants vs. Uliwa United/ Manyamula
Zolozolo /Masendesende vs. Green Eagles

Calendar of events
The calendar of events for the competition:

6th September: Draw Preliminary Round both Regional Phase and Super League

17th September: Launch and Kickoff Regional Phase

1st/ 2nd October: Preliminary Super League teams.

4th October: National Draw

15th- 16th October- Regional Finals

25th – 26th October- National Round of 16

4th – 5th November- Quarterfinals

19th- 20th November – Semifinals

10th December – Final

Share Button

Attachment

Leave a Comment

(required)

(required)